Všechno co doma máte připojeno k elektrické síti „žere“ a stojí peníze, jak snížit spotřebu elektřiny a ušetřit? Poradíme! Ať už je to pračka, lednice nebo televize všechny tyhle a další spotřebiče odebírají elektrickou energii a tím pádem nás stojí nemalé peníze. Díky dodržováním několika rad se dá ušetřit a přispět do rodinného rozpočtu, bez toho, aby jsme se museli nějak omezovat.

Klasické versus úsporné žárovky

Největšími žrouty elektřiny jsou žárovky, jelikož hlavně přes zimu, kdy je málo světla a brzo tma svítíme dlouhou dobu a tím také jde nahoru spotřeba elektřiny. Lze však právě u svícení snížit spotřebu díky výměně klasických žárovek za tzv úsporné.

Výměna nás bude sice stát jednorázově i několik stovek podle počtu měněných žárovek, ale takřka okamžitě po výměně se nám investice začne vracet. Klasické žárovky totiž dokáží proměnit pouze 8% energie na světlo a jejich životnost je pouze 1.000 hodin svícení, oproti tomu třeba LED žárovky mají životnost až 50.000 hodin svícení.

Nevýhoda LED a jiných úsporných žárovek je pořizovací cena, ta již dnes není tak velká jako tomu bylo před pár lety, proto tyhle úsporné žárovky pomalu ale jistě zcela nahrazují klasické žárovky a důvod není jen nižší spotřeba, ale také menší, nebo žádnou ekologickou zátěž.

Parametry jednotlivých světelných zdrojů

Klasická žárovka Halogenová žárovka Úsporná žárovka LED žárovka
Životnost (hodiny)  1000  2000  8000  50000
Úspornost provozu nízká nízká  střední vysoká
Svítivost 13 13 50 80 a více
Rychlý náběh světla  ano ano  ne  ano
Vhodné pro časté zapínání ano ano  ne  ano
Ekologická zátěž (rtuť) ne ne  ano  ne

Orientační přepočet

Orientační svítivost
Klasická žárovka
Halogenová žárovka Úsporná žárovka LED
500 lumenů 40W 35W 11W 7W
750 lumenů 60W 42W 15W 9W
1300 lumenů 100W 70W 23W 15W

Standby režim nás stojí stovky korun ročně

Režim standby, neboli pohotovostní režim najdeme třeba u televizí, kávovarů, DVD přehrávačů nebo třeba herních konzolí. Jedná se o režim kdy stroj je vypnutý, přesto ne zcela, ale je připraven k okamžitému zapnutí. Že standby režim je zapnutý poznáme nejčastěji tak, že na přístroji svítí dioda, i přesto že jsme jej vypnuly.

Mnoho lidí si mylně myslí, že když televizi vypne pomocí ovladače tak přestane odebírat elektřinu a tím pádem nás její provoz nic nestojí, ale co ta malá dioda co neustále na televizi svítí, ta se přece musí nějak napájet a právě tato dioda signalizuje tzv standby režim kdy stačí stisknout tlačítko na ovladači a televize se hned zapne bez nutnosti zapojovat do zásuvky, nebo zapínat prodlužku.

Typicky najdeme standby režim u televizí, herních konzolí, dvd přehrávačů a kávovarů. Nejlepším řešením je přístroje, které jsou blízko sebe (televize, dvd přehrávač a herní konzole) připojit do jedné prodlužky, která disponuje tlačítkem pro vypnutí a tyhle přístroje, pokud možno vždy když neběží vypnout zcela právě přes prodlužku, tím pádem máme zaručeno, že neběží ani standby režim a nic neodebírá elektrickou energii. Můžete tak ušetřit i několik stovek korun ročně.

Určitě Vás bude zajímat jak ušetřit za vodu i plyn

Tam kde nejsem nesvítím

Asi nejlepší zásada jak ušetřit za elektřinu je zbytečně nesvítit v místnostech kde nikdo není. Hodně lidí svítí i tam kde zrovna nikdo není – kuchyň, chodba přesto, že sedí v obýváku a sledují televizi, vždy když opouštíte místnost zhasněte, když bude potřeba není nic jednoduššího než si znovu rozsvítit.

Energeticky úsporné spotřebiče

Posledním, stejně důležitým bodem jsou samotné spotřebiče, pokud si zařizujete byt/dům nebo potřebujete vyměnit dosluhující lednici nebo televizi, připlaťte si a zrovna si pořiďte energeticky úsporný spotřebič, investice navíc se vám vrátí hned.

Konkrétně u lednic, které běží nepřetržitě, může rozdíl mezi A+ a A+++ být i několik tisíc ročně, které zaplatíte navíc. Teď již navíc nejsou rozdíly v pořizovací ceně mezi jednotlivými energeticky úspornými spotřebiči tak velké a pokud teď zaplatíte víc, investice se vám velmi rychle vrátí právě na spotřebě, která bude o poznání menší než při provozu energeticky méně úsporným spotřebičem.

Přemýšlíte kolik nastavit měsíční zálohy? Poradíme

Rady jak ušetřit na elektřině

  • kupujte energeticky úsporné spotřebiče
  • vyměňte klasické žárovky za úsporné
  • vypínejte spotřebiče ze zásuvky (hlavně ty, které mají standby režim)
  • nesviťte tam kde nikdo není
  • vypínejte počítače když je nepoužíváte

Přidej komentář

komentářů