Televize, lednice, svícení a mnoho dalšího nás měsíčně stojí peníze, které musíme platit jako zálohu na dodávky elektrické energie, zajímá vás kolik měsíčně spotřebují všechny spotřebiče a kolik průměrně stojí provoz domácnosti z pohledu spotřeby elektřiny? V následujícím článku vám ukáži reálnou spotřebu elektřiny v bytě a uvedeme si i několik příkladů kolik jednotlivé spotřebiče „žerou“.

Určitě vás taky zajímá spotřeba vody

Dva lidé v bytě = až 500 Kč za měsíc

Spotřeba elektřiny je hodně ovlivněná zejména tím jaké spotřebiče vlastníte, každý z nich totiž odebírá elektrickou energii jinak, například lednice, která běží nepřetržitě bude mít vyšší spotřebu než třeba televize, které běží dvě hodiny denně. Hodně záleží i na tom, jakou energetickou náročnost jednotlivý spotřebič má, proto si i řekneme kde se nevyplatí šetřit a je lepší koupit dražší, ale energeticky úsporný spotřebič.

Pojďme se tedy společně podívat na reálnou spotřebu v bytě, který obývají dva lidé. Tabulka níže je za poslední rok, tedy od ledna 2016 do ledna 2017.

měsíc spotřeba v kWh
leden 2016 101
únor 98
březen 106
duben 93
květen 89
červen 70
červenec 64
srpen 68
září 54
říjen 97
listopad 96
prosinec 106
leden 2017 87

Pokud si uděláme z údajů průměr vychází to na průměrnou měsíční spotřebu 87 kWh, při ceně cca 4,4 Kč za 1 kWh je to měsíčně 382 Kč, kterou musíme platit za elektřinu, respektive je to cena, kterou by nám dodavatel měl účtovat, zálohy jsou vyšší o něco málo, jelikož se může stát, že spotřeba půjde nahoru takže je tam nějaká rezerva – lepší na konci roku dostat, než platit víc 🙂

Kolik platíme za plyn

Z tabulky výše lze vyčíst nějaké zajímavosti, například to, že přes zimní období je spotřeba vyšší, je to dáno tím, že je brzo tma a tedy se více svítí, taky například více sedíme doma u televize, pokud stejně jako my máte kotel tak i jeho spotřeba je vyšší, jelikož přes zimu topí a tím odebírá i více elektřiny.

Dříve jsme také používaly klasické žárovky, zhruba v říjnu jsem všechny vyměnil za úsporné LED žárovky, spotřeba však šla dolů jen nepatrně. Dále od ledna 2017 jsme se naučili vypínat prodlužku na které je připojená TV, tak aby zbytečně nebyla v tzv standby režimu – více o šetření elektřinou. I díky tomu šla spotřeba oproti prosinci dolů o cca 20 kWh, ale tam se projevilo i to, že v prosinci je člověk více doma a tím je spotřeba vyšší.

Neměřím kolik přesně jaký spotřebič odebírá, ale určitě to bude lednice, která i když je úsporná (A++) tak jelikož běží nepřetržitě bude mít podíl nejvyšší, v závěsu za ní bude určitě televize, notebooky a další přístroje. Díky této ukázce si můžete udělat představu kolik stojí provoz přístrojů v domácnosti, a třeba i nastavit výši záloh, pokud si chcete více přečíst o tom kolik nastavit zálohy tak určitě prostudujte článek.

Kolik spotřebují jednotlivé spotřebiče

Ukážeme si tedy i průměrnou spotřebu jednotlivých spotřebičů.

Spotřebič Průměrná roční spotřeba v kWh
Kombinovaná lednička 1 000
Pračka 240
Vysavač 18
Televize 140
Osvětlení 500

 

Použití elektřiny v domácnosti Odhad spotřeby
Osvětlení a spotřebiče 1 100 kWh na osobu a rok
Vaření 200 kWh na osobu a rok
Ohřev vody 1 000 kWh na osobu a rok
Vytápění 110 kWh na m² (není zohledněno zateplení, okna a jiné)

Přidej komentář

komentářů