Jak nastavit zálohy na energie

Jestli stejně jako x dalších lidí co se zrovna stěhují do nového bytu či domu přemýšlíte kolik nastavit měsíční zálohy na energie, tak ať zbytečně neplatíte moc, nebo málo v tomhle článku se Vám pokusím poradit jak nastavit optimální měsíční zálohy dle vlastních zkušeností, i podle statistik, které například uvádějí různí dodavatelé.

Zálohy v bytě budou jiné než v domě

Je víc než jasné, že v bytě kde bude člověk bydlet sám budou zálohy nižší než v domě kde žije třeba pět lidí. Bohužel některé poplatky budou pořád stejné, přece jen topit se bude stejně pro jednoho člověka tak pro pět, ale zase bude daleko nižší spotřeba vody a i elektřina bude nižší, ale nebude tam takový rozdíl jako u již zmíněné vody, kde rozdíl bude citelný.

Nastavit optimální zálohy není úplně jednoduchá věc, první rok bude takový testovací kdy po prvním vyúčtování zjistíte, zda-li jste platili moc nebo naopak málo. Většina dodavatelů po prvním vyúčtování posílá i doporučení zda-li zálohy snížit nebo naopak je potřeba platit víc.

Jak už bylo zmíněno v jiných článcích, na internetu je hodně statistik a údajů kolik průměrně spotřebují dva členové domácnosti a kolik naopak čtyřčlenná rodina.

Tady naleznete ukázkové příklady spotřeby vody, plynu a elektřiny. Podle těchto údajů můžete spočítat kolik by jste měli měsíčně na zálohách platit.

Zálohy pro byt a dva lidi

Pokud se budete stěhovat do bytu, budete pouze dva tak měsíční zálohy na energie by mohli být následovné.

Vody – měsíční záloha 600 Kč

Berme, že se budete víc sprchovat než si napouštět vanu, nebudete využívat mičku a nijak zvlášť vodou plýtvat. Záloha na vodu 600 Kč měsíčně lze také vypočítat přímo pro vaši cenu za 1m³, stačí pouze do vzorečku 7,5 m³ * cena vody (cenu vody ve vašem městě lze najít v našem přehledu pro rok 2017) = cenu, kterou by jste měli měsíčně platit.

Elektřina – měsíční záloha 400 Kč

Máte úsporné spotřebiče, používáte také úsporné žárovky. Průměrná spotřeba elektřiny v bytě je kolem 90 kWh měsíčně, pokud tento údaj zadáte do nějaké kalkulačky energií, hned se Vám ukáže nejvýhodnější dodavatel, včetně roční spotřeby a ceny. Tady jsme vycházeli z průměrné ceny 4,40 Kč za 1 kWh.

Plyn – měsíční záloha 1 350 Kč

Důležité: v bytě se topí plynem, novým kotlem a plyn je využíván jak k vytápění, ohřevu vody tak vaření. I proto je cena za měsíc vysoká, pokud budete pouze vařit a topení budete mít ústřední tak se měsíční záloha dost výrazně sníží, to platí i o ohřevu vody.

Čtyřčlenná rodina v domě a zálohy

U nastavení měsíčních záloh pro čtyřčlennou rodinu, která žije v rodinném domě bude odhad výpočtu záloh složitější. Přece jen je tady více proměnných – stáří domu, zateplení, okna a také jak se vytápí. Většinou se v rodinném domě kvůli úspoře vytápí dřevem, které je daleko levnější, i přesto, že to není tak pohodlné jako vytápění plynem.

Přesto lze náklady na měsíční zálohy odhadnout, berte však níže uvedené ceny více s rezervou než tomu je u bytu, kde je spotřeba reálná s více jak ročním sledováním spotřeby jednotlivých energií.

Voda – měsíční záloha 1 200 Kč

Tady vycházíme s údajů různých dodavatelů, bereme průměrnou spotřebu jak na hygienu tak na další spotřebu vody – mytí vozu, praní, umývání nádobí v myčce atd. Pokud sečteme spotřebu dle údajů které jsou v článku Ukázková spotřeba vody vychází měsíční spotřeba na cca 14 m³. Tento údaj pokud vynásobíte cenou za kubík vody, dostanete orientační měsíční výši zálohy na vodu. Cenu vody pro rok 2017 ve vašem městě najde pod odkazem.

Elektřina – měsíční záloha 1 000 Kč

Rozdíl spotřeby elektřiny v bytě a rodinném domě bude značný zejména z důvodů celkové velikosti domu, přece jen byt má průměrně kolem 60 m², oproti domu dům kolem 120 m². Dále je nutné brát v potaz, že v domě svítíme daleko více nejen kvůli velikosti, ale také například osvětlení zahrady, garáže, příjezdové cesty atd. potom celková spotřeba zarůstá celkem výrazně. Dalším faktorem může být množství spotřebičů – dvě lednice, více počítačů atd. tady záleží i na tom, kolik členů rodiny využívá počítače, pokud jsou děti malé, spotřeba je jiná, menší, než když dvě děti mají své počítače, které každý den používají.

Plyn – měsíční záloha 300 Kč

Předpokládáme, že se nevytápí plynem, ale již zmíněným dřevem a plyn je využíván pouze k ohřevu vody a vaření. Tady by mohla být průměrná spotřeba kolem 20 m³ plynu měsíčně, což při průměrné ceně 15 Kč/m³ vychází na měsíční platbu za plyn na 300 Kč.

Přidej komentář

komentářů