Pokud se vám zdá, že platíte moc za plyn a chcete ušetřit, níže naleznete několik rad jak ušetřit. Pokud stejně jako v našem ukázkovém příkladu nejen na plynu vaříte, jaké také topíte a ohříváte vodu ušetřit můžete díky dodržování několika rad velkou část peněz, kterou za plyn platíte.

Cena plynuVždy hodně záleží jak velký byt/dům plynem vytápíte, ale také jaký konkrétní kotel používáte. Dále potřeba vzpomenout, že spotřebu plynu ovlivní také to, jestli máte byt/dům zateplený, vyměněné plastové okna a v neposlední řadě, jaké radiátory máte – jestli staré litinové, nebo novější plechové. Dále spotřebu ovlivňuje i to, na jakou teplotu topíte nebo ohříváte vodu, všechny tyhle faktory dost významně ovlivňují kolik ve výsledku za spotřebu plynu zaplatíte.

Netopte moc když nemusíte

Tohle pravidlo si myslím je asi každému hodně blízké, málo kdo když odchází z domu nestáhne aspoň trochu teplotu vytápění, jelikož proč zbytečně topit třeba na 22°C když doma nikdo půl dne nebude. Tohle je takové první, hlavní pravidlo, které vám ušetří hodně plynu, tedy i peněz za něj. Vždy když víte, že doma nikdo nebude nastavte teplotu tak aby stěny zbytečně nemrzli, ale zároveň se zbytečně netopilo jako když doma někdo je. Ideální si myslím je teplota kolem 18 – 20°C.

Pokud máte kotel připojen na termostat, máte to jednoduché, stačí pouze nastavit program, třeba týdenní a o nic víc se nestarat, pokud termostat nemáte a nastavujete „teplotu“ manuálně přímo na kotli, chvilku vám zabere než přijdete na to, kolik kotel topí na jakou stupnici (většinou v rozmezí 0 – 6).

To samé platí i přes noc, je zbytečně celý den i v noci udržovat teplotu stále třeba na 22°C, v době kdy není nikdo doma tak i v noci stačí teplotu stáhnout a udržovat třeba na 20°C, i když posun směrem dolů o 2° se může zdát zbytečný, ve výsledku právě tohle může výrazně snížit vaši spotřebu plynu a tím do rodinného rozpočtu přinést nemalou částku.

V zimě není potřeba tak teplá voda

I když se to zdá divné, tak pokud si ohříváte vodu přes kotel, máte tak možnost ovlivnit jak horká voda bude, tím také máte ve svých rukou spotřebu plynu právě pro ohřev vody. V zimě si člověk řekne, že musí vodu naopak ohřívat více, přece jen přijde z venku zmrzlí a je potřeba se pořádně ohřát pod horkou sprchou, opak je pravdou.

Člověk pokud je prochladlý z venku, nepotřebuje tak horkou vodu jako třeba v létě, jelikož je jeho organismus vděčný i za méně teplou vodu a i ta se mu zdá natolik horká, že to prostě stačí, proto je dobré přes zimu stáhnout ohřev vody a tím můžete ušetřit.

Větrat krátce a moc

Přes zimu je větrání stejně důležité jako kdykoli jindy, nejen že do bytu vženete čerství vzduch, pokud tedy sousedé netopí mokrým dřevem, ale také vyměníte vzduch v místnostech a tím pomůžete lepšímu vytápění. V zimě důležité větrat krátce, ale o to intenzivněji, proto je dobré otevřít okna dokořán a udělat v bytě průvan, třeba pouze na 3 minuty, tak aby se vyměnil vzduch.

V žádném případě se nedoporučuje otevřít ventilačku a větrat třeba hodinu, nejen že se vzduch skoro nevymění, ale navíc se za tu dobu ochladí stěny a poté budete muset více topit, aby bylo v místnosti opět teplo.

Přidej komentář

komentářů