Pokud doma vaříte na plynovém sporáku, nebo máte kotel a byt či dům vytápíte a ohříváte vodu plynem určitě Vás zajímá kolik stojí 1 m³ plynu. Výpočet není nijak složitý, pokud jste již v minulosti dostali vyúčtování, stačí fakturovanou částku vydělit počtem odebraných „kubíků“ a máte částku za odebraný 1 m³.

Jak šetřit plynJenže, pokud se venku změní teplota, změní se i částka za plyn. Proč? Protože chování zemního plynu závisí zejména na teplotě, tlaku a chemickém složení. Proto třeba dům, který stojí na kopci a skoro celý den na něj svítí slunce dostává plyn „řidší“ a naopak dům, který je pod kopcem a ve stínu dostává plyn hutnější. Záleží však také na kvalitě ložiska odkud se plyn těží.

kWh plynu = 1,50 Kč

Pokud si doma chcete zatopit plynem, ohřát jídlo nebo si dát plnou vanu teplé vody asi nebudete zjišťovat jaký právě teď je atmosferický tlak, teplota kolem plynoměru. Naštěstí zemní plyn již není fakturován podle kvantity, ale zejména podle kvality.

Objemový koeficient

Počet kubíků * objemový koeficient * spalné teplo = cena plynu

Příklad 1: 1m³ odebraného plynu nadprůměrné hustoty, objemový koeficient je 1.02, fakturováno vám tedy bude 1.02 m³ plynu.

Příklad 2: 1m³ odebraného plynu, objem.koeficient 1.02 a spalné teplo je 10,6 kWh/m³, fakturováno Vám bude 10.8 kWh.

Cena plynu závisí na dodavateli

MWh stojí průměrně 1 450 Kč, musíte však připočíst také administrativní poplatky, které jsou v každém kraji jiné a nelze je udávat celorepublikově. I při nulové spotřebě proto ve výsledku zaplatíte za plyn nějakou tu stokorunu. Proto domácnosti dostávají už dlouho, takřka od samotného začátku 21. století vyúčtování ve spravedlivějších energetických jednotkách (kWh, MWh) a navíc odvádějí fixní poplatek za kalendářní měsíc.

Ukázka spotřeby plynu v bytě (vaření, topení a ohřev vody)

Přidej komentář

komentářů