Vodu potřebujeme ke každodenní hygieně, vaření a na mnoho dalších nezbytných činností. Mnoho lidí si myslí, že na vodě se nedá moc ušetřit, přece jen sprchovat se musíme každý den, vařit musíme také. Opak je však pravdou, tak jak se dá ušetřit na elektřině, plynu tak stejně snadně se dá šetřit i na vodě.

Cena vody se za posledních 20 let zvedla až stonásobně, před dvaceti lety jsme mohli za 0,50 Kč mít až kubík vody, teď si za stejné peníze dopřejeme jen asi 12 litrů. Což průměrně stačí jen na umytí menšího množství nádobí. Více o tom, jaká je průměrná cena vody včetně vývoje ceny od roku 2010 se dozvíte v jiném našem článku.

Denně až 88 litrů vody na osobu

Cena vody 2017Podle údajů vodárenských společností se průměrně spotřebuje 88 litrů vody denně na jednu osobu domácnosti. Přesto, že delší dobu tento údaj klesá a stále více domácností, lidí se snaží vodou šetřit i tak je spotřeba stále vysoká a navíc cena vody většinou každý rok stoupá. I když třeba jen haléřově, stále to udělá ročně rozdíl i několika desítek korun, které musíte platit navíc.

Pokud si tento údaj přepočteme na čtyřčlennou rodinu dostaneme se na číslo 352 litrů vody denně, za měsíc je to 10 560 litrů vody, což odpovídá 10,5 m³, při dnešní průměrné cena za 1m³ kolem 84 Kč je to měsíčně 890 Kč, které musí rodina vynaložit pouze na vodu. Musíme však tento údaj brát s rezervou, i když mnoho z vás, kteří sledují spotřebu vody musí dát za pravdu, že spotřeba 10 kubíků měsíčně není nijak vzdálená realitě.

Umývání nádobí = 200 litrů vody

Už jste někdy přemýšleli kolik nás stojí umývání nádobí? Podle statistik při 10 minutovém umývání nádobí pod silným proudem tekoucí vody proteče kolem 200 litrů vody. Pokud budeme počítat, že nádobí myjeme 3x denně, je to pak 600 litrů vody denně jen na umývání nádobí, tohle je však ten nejvyšší údaj, obecně se udává, že na umytí nádobí se spotřebuje denně kolem 70 litrů vody. Proto je bezpochyby nejlepší umývat nádobí ne pod tekoucí vodou, ale v napuštěném dřezu, kdy se dokáže ušetřit velké množství vody.

Pro představu mytí nádobí v myčce spotřebuje jen kolem 15 litrů vody na jeden mycí cyklus, což je oproti běžnému mytí nádobí pod tekoucí vodou úspora až 55 litrů vody. Pokud bychom trochu počítali dostaneme se, že měsíčně mytím nádobí spotřebujeme kolem 2 kubíků vody. Oproti tomu pokud vlastníme myčku dostaneme se jen něco málo pod 1 kubík, měsíčně tak díky myčce ušetříme kolem 85 Kč. Musíme však počítat, že provoz myčky stojí nejen vodu, ale také elektřinu a čistící prostředky, což samozřejmě platí i při umývání v dřezu.

Určitě Vás zajímá cena vody 2017

Sprchování je levnější

Dalším „žroutem“ vody je koupání, zejména pokud si napouštíte vanu, denně spotřebujete až 150 litrů vody. Oproti tomu sprchování spotřebuje maximálně kolem 80 litrů. Takže nejen, že sprchování je podle vědců zdravější, ale také ušetříte nemalé peníze za vodu.

Pokud se sprchujete a přesto chcete ještě ušetřit nějaký ten litr vody, je dobré pořídit si úspornou sprchovou hlavici, která reguluje proud vody.

Jak šetřit vodou

  • umývejte nádobí v napuštěném dřezu, nejlépe pak v myčce
  • místo napuštění vany se sprchujte
  • nezalévejte zahradu pitnou vodou!
  • kontrolujte kapající kohoutky
  • na toaletě si kupte nádobku s dvojitým nebo trojitým splachováním
  • při čištění zubů zastavujte vodu
  • při mydlení rukou zastavujte vodu

Přidej komentář

komentářů