Pokud vás zajímá kolik měsíčně spotřebují dva lidé v domácnosti vody, kolik čtyřčlenná rodina, níže naleznete nejen ukázku reálné spotřeby vody, ale další informace, které vám mohou poradit kolik nastavit měsíčně zálohy právě na vodu. Spotřeba vody se dá snížit dodržováním několika rad, ukážeme si které to jsou, včetně reálné spotřeby vody v bytě i domě.

Spotřeba vody ve dvou

Pokud žijete s partnerem v bytě, určitě sledujete kolik spotřebujete vody, vzhledem k tomu, že měsíčně musíte platit tzv zálohy na vodu je tento údaj pro vás důležitý.

Na začátku je potřeba říct, s čeho spotřeba vychází, jelikož spotřeba v bytě bude jiná než v rodinném domě, pokud máte myčku bude opět trochu jiná než pokud nádobí myjete ve dřezu. Všechny tyhle faktory ovlivňují zásadně celkovou měsíční spotřebu jelikož jak se říká každý litr vody se počítá a platí.

Z čeho tedy vychází spotřeba pro tento příklad?

 • dva lidé v bytě
 • bez myčky

Důležitá je také nejen samotná spotřeba, ale také cena za 1 m³ vody, v tomhle případě je cena 86.71 Kč. Pokud si tedy budete chtít porovnat vaši spotřebu a cenu měsíčně s tímto příkladem, je potřeba si zjistit kolik stojí voda ve vašem městě, to můžete snadno díky naší tabulce cen vody pro rok 2017.

Pojďme si tedy ukázat spotřebu vody měsíc po měsíci za poslední rok.

měsíc spotřeba v m³
leden 2017 7
prosinec 8
listopad 7,5
říjen 10
září 4
srpen 8
červenec 8
červen 7
květen 8
duben 8
březen 7
únor 8

V tabulce vidíte, že spotřeba je většinu měsíců vyrovnaná a pohybuje se kolem 8 m³ vody, samozřejmě jsou zde výjimky, jako třeba září kdy spotřeba byla jen 4 kubíky, to bylo dáno dovolenou a spotřeba byla jen za půl měsíc, naopak výraznější navýšení spotřeby bylo v říjnu.

Pokud si spočítáme každý měsíc a vydělíme 12-ti dostaneme se na průměrnou spotřebu vody v tomhle případě 7,5 m³ měsíčně. Pokud vynásobíme cenou za kubík vody (86,71 Kč) měsíčně nás stojí voda 650 Kč.

Tento údaj Vám může pomoci porovnat kolik spotřebujete vy, nebo pokud plánujete společné bydlení můžete si udělat představu kolik měsíčně utratíte, a kolik nastavit měsíční zálohu na vodu – viz článek kolik nastavit zálohy na energie.

Spotřeba vody pro čtyřčlennou rodinu

Výše jsme se podívali kolik vody spotřebují dva obyvatelé bytu, pojďme se ale ještě podívat, o kolik se bude lišit spotřeba pro čtyřčlennou rodinu v domě.
Jak už asi tušíte, spotřeba bude vyšší, nejen proto, že více členů domácnosti spotřebuje více vody, zejména na osobní hygienu, ale také v rodinném domě jsou nároky vyšší – mytí auta, zahrada, nebo třeba napuštění bazénu. Tento příklad bude modelový a budeme vycházet z těchto faktorů:

 • čtyřčlenná rodina
 • rodinný dům
 • bazén o velikosti 5 m³
 • pravidelné mytí automobilu
 • myčka

Podle statistik napuštění vany spotřebuje kolem 100 – 150 litrů vody, naopak díky myčce ušetříme za mytí nádobí, ale před letní sezónou napustíme bazén, pravidelná péče o auto v podobě mytí se také musí někde projevit. Pojďme si tedy ukázat spotřebu a popsat jí.

 • 3 lidé se sprchují a jeden napouští vanu = 330 litrů vody denně
 • myčka se zapíná 2x denně, průměrně spotřebuje na jeden cyklus 15 litrů vody = 30 litrů vody
 • pro vaření a osobní spotřebu se spotřebuje denně 10 litrů
 • 2 měsíčně se umývá auto = 300 litrů vody
 • jednou ročně se napustí bazén = 5 000 litrů vody
 • splachování = 60 litrů vody denně
 • 10x do měsíce se pere = 500 litrů vody

bazén spotřebuje velké množství vodyPokud si tohle vše spočítáme, dostaneme se k číslu 13 400 litrů vody měsíčně, přepočteno na m³ je to cca 13,5 kubíků. Musíme však připočítat ještě jednou za rok napuštění bazénu (5 m³), zase například přes zimu odpadá umývání vozu, to však není taková položka, ale i tak, pokud budeme vycházet že vůz neumýváme od října do dubna, ušetříme cca 2 kubíky ročně.

Měsíčně tedy spotřeba pro čtyřčlennou rodinu v rodinném domě vychází na průměrných 13,75 m³ vody. Při průměrné ceně vody 84,53 Kč je to měsíčně 1 162 Kč co musí rodina měsíčně platit za vodu.

Chcete snížit spotřebu vody? Poradíme!

Přidej komentář

komentářů